Pan Pes

Na tento „případ“ nikdy nezapomeneme, i přesto, že neskončil happy endem. Velice nás obohatil a to nejen po odborné stránce.

P1010098Hlavní roli sehrál osmiletý pes plemene Rottweiler, jménem Raion. Byl to statný pes budící respekt a taky jsme k němu s respektem přistupovali. Pokaždé nás v ordinaci vřele uvítal, i když mu nebylo dobře…Ovšem ve chvíli, kdy jsme si začali chystat například infuze nebo injekce, zpozorněl, připravil se a během celého ošetření a manipulace nám ukazoval, jaké zubiska má a jaké hrůzné zvuky umí vydat (čekající pacienti v čekárně to mohou potvrditJ).

Na jeho hlasitý projev jsme si časem zvykli, Raion nám jednoduše dával najevo, co se mu právě nelíbí. Možná se tím vrčením i trochu uvolnil a nakonec se vždy nechal podle potřeby ošetřit. Největší podíl na tom, že se s takovým psem dalo spolupracovat, měl jeho páníček. Raion mu naprosto důvěřoval a pokud viděl, že majitel souhlasí s tím, co my provádíme, vydržel, aby se páníček nezlobil. Mohli jsme zase jednou vidět, jak silné a hezké může být pouto mezi psem a člověkem.

A co vlastně Raionovi bylo? Diagnóza zněla: Maligní B buněčný lymfom. Onkologické onemocnění, které postihuje lymfatický systém. Lymfatická tkáň se v těle vyskytuje na různých místech. U psů je nejčastější lymfom multicentrický – postihuje všechny mízní uzliny. Onemocnět mohou psi kterékoliv rasy, v různém věku. Délka života bez terapie se udává do 6 týdnů. Příčiny vzniku onemocnění nejsou objasněny.

Po několika úvodních vyšetřeních (vyšetření krve, opakované vyšetření vzorků z mízních uzlin, RTG, USG) jsme Raiona začali léčit v září r. 2015. V té době měl Raion asi o 10 kg méně z původní váhy, občas zvracel, neměl chuť k jídlu, trpěl občasnými krátkými ztrátami vědomí, byl unavitelný a slabý. Patrné byly výrazně zvětšené hmatné mízní uzliny (to byl vlastně první příznak, kterého si majitel všimnul – velké „boule“ pod čelistí). Na základě výsledků provedených vyšetření jsme se rozhodli pro léčbu chemoterapií.

Chemoterapie znamenala pro Raiona a jeho majitele časté návštěvy ordinace, dohromady spoustu času strávených na infuzích, domácí podávání mnoha léků. Pro nás lékaře i majitele léčba znamenala opatrnost a zvláštní zacházení při manipulaci s léčivy, ale i s Rainovou krví, močí, výkaly apod.…Nebylo to jednoduché, ale Raion se postupně lepšil. Léky snášel (až na pár epizod zvracení a průjmu) dobře, mízní uzliny se zmenšily na původní velikost, pes přibýval na váze, na síle, měl radost ze života a my s ním. Chemoterapie trvala dohromady 25 týdnů. Většinu tohoto času Raion prožil radostně a plnohodnotně.

Chemoterapeutický protokol jsme dokončili na jaře r. 2016. Raion přišel několikrát na kontrolu, ovšem asi po 2 měsících se Raionovi opět začaly zvětšovat mízní uzliny. Provedlo se opětovné vyšetření, které ukázalo relaps, tedy znovu propuknutí rakoviny. V tento okamžik jsme už váhavě přemýšleli o další léčbě. Tak časný relaps moc dobrou prognózu nepřinášel…ale majitel chtěl dát svému psovi další šanci. My jsme nebyli natolik zkušení, abychom se sami rozhodli, jakým způsobem dál pokračovat. Již před započetím léčby jsme se radili se zkušeným onkologem a nyní jsme radu potřebovali taktéž.

Obrátili jsme se tedy na veterinárního onkologa působícího ve Vídni a s ním jsme vlastně celou další léčbu vedli a řešili. Za to mu patří velký dík. Museli jsme najít variantu léčby, která je v Česku dostupná a možná. Na začátku druhého kola chemoterapie se Raion zlepšoval, ale ne tak rychle jako v prvním kole. Dostal se téměř na svoji původní váhu a kondici, užíval si života, ale po několika týdnech až měsících majitel začal pozorovat postupné slábnutí a celkové horšení stavu, výsledky vyšetření se stále zhoršovaly, a my jsme uvažovali, co dál. Raion to ale vyřešil po svém, a v klidu si v září r. 2016 umřel. Bylo nám to všem moc líto.

Ptali jsme se majitele, co by dělal, kdyby mohl vrátit čas zpět, na začátek onemocnění. Odpověděl, že by se opět rozhodl pro léčbu a že svého rozhodnutí nelituje. Takové otázky jsou těžké a stojíme před nimi s klienty často. Nemáme křišťálovou kouli, abychom věděli, jak se případ bude vyvíjet, jak moc léčba život zvířeti prodlouží…ale jsou lidé, pro které i měsíc nebo dva se svým miláčkem navíc je mnoho a jsou ochotni tomu věnovat nejen finance, ale i čas a trpělivost.

Raionovi jsme život protáhli o rok, asi to není až tak moc, ale Raion ten rok nejenže přežil, ale podle nás si ho i docela užil a to je asi to podstatné…