Charlie - aneb drbání nemusí vždy znamenat kožní problém
Charlie je pejsek plemene Kavalír king charles španěl, narodil se v roce 2011. Je to aktivní, chytrý, přátelský pes, který měl štěstí na svého pánička. Ten mu věnuje spoustu času a stará se o něj vzorně nejen po zdravotní stránce. Proč jsme Charlieho zařadili mezi zajímavé případy?
Na podzim r. 2013 si majitel Charlieho všimnul, že se pejsek nějak více drbe a na těle občas našel malé stroupky. Pejska jsme řešili jako kožního „svědivého“ pacienta, proto jsme uvažovali o parazitech, plísni, zánětu,alergii... mimojiné prošel několika antiparazitními terapiemi, byl krmen hypoalergenní dietou, ale očekávaný efekt se nedostavoval. Klidná období střídala období, kdy svědění Charlieho i majitele obtěžovalo natolik, že nemohli ani absolvovat lekce výcviku na cvičišti. A tak jsme s Charliem začali znova, úplně od začátku, probrali jsme podrobně anamnézu, jako by u nás byl poprvé. Shodli jsme se s majitelem na tom, že prvotní problém je svědění, bez nějakých kožních změn. Pes byl nejvíc svědivý, když měl obojek a škrábal se vlastně skoro jen na krku. Majitel si také všimnul, že pejskovi začalo být nepříjemné, když ho česal na krku a v oblasti lopatek. A to už jsme začali mít podezření na poměrně vzácnou nemoc – syringomyelii.
Kavalír king charles španěl je plemeno, které má predispozici nejen k onemocnění srdce ale právě i k syringomyelii. Syringomyelie je neurologické onemocnění, při kterém dochází k narušené cirkulaci mozkomíšního moku v mozku a míše. V centrálním míšním kanálu vznikají dutinky naplněné mokem, ty se rozpínají a narušují okolní nervové dráhy. Nemocné zvíře časem začne trpět bolestí, na kterou reaguje škrabáním, kňučením, neochotou k pohybu, nekoordinovanou chůzí, v pokročilých stádiích není schopno pohybu. Některé studie tvrdí, že toto onemocnění je u Kavalírů poddiagnostikováno a že jím trpí velké procento psů tohoto plemene.
S Charliem se situace vyvíjela následovně. Majiteli jsme vysvětlili, že pokud chceme s jistotou vědět, zda se opravdu jedná o syringomyelii, je třeba provést vyšetření magnetickou rezonancí. Jedná se bohužel o finančně náročné vyšetření, proto rozhodnutí záleželo pouze na majiteli a na jeho možnostech. Charlie v té době nebyl schopný nosit obojek, chodit na vodítku aniž by se stále škrábal a třepal hlavou, začal hlavu „nosit na křivo“, reagoval bolestivě na pohlazení.. Po několika týdnech našel šikovný majitel pracoviště, kde prováděli magnetickou rezonanci za zvýhodněnou cenu, na vyšetření se objednal a měli jsme výsledek. Vyšetření ukázalo syringomyelii 2. stupně v oblasti 1. – 2.krčního obratle.
Řešení v takovýchto situacích spočívá v prvé řadě v chirurgické léčbě, která je opět velmi finančně náročná, bohužel v našem případě z tohoto důvodu nemožná. Druhou možností je léčba medikamentozní, tzn. léky proti bolesti a otoku. Jelikož chirurgie nyní nepřipadá v úvahu, jsme připraveni v případě potřeby Charliemu tlumit bolest pomocí léků.
V současné době se Charliemu daří relativně dobře. S nemocí se celá rodina učí žít, Charlie nemůže běhat pro aport, měl by se vyvarovat prudkým pohybům, nechodí na vodítku, občas ho chytne „škrabací záchvat“, při kterém třepe hlavou a kňučí, někdy i kašle.Má za sebou pár bolestivých dnů, kdy se nechtěl vůbec pohybovat, ale ty po lécích přešly a zase se celkem těší ze života. Přejeme Charliemu, aby se jeho stav nezhoršoval a aby si užíval života co nejdéle…
Ve vyznačeném oválu je vidět, rozšířený centrální míšní kanál v rozsahu 2 obratlu.(Syringomyelie)